עבירות רכוש

אז מה הן בעצם עבירות רכוש? ובכן, עבירות של רכוש הן עבירות של גניבה שנעשות מתוך מחשבת תחילה. מטרה של עבירה זו היא בעצם לפגוע או לחילופין לשלול מאדם את רכושו שמחוזק אצלו על פי חוק.

עבירות רכוש בניגוד לכל מיני עבירות פליליות אחרות נעשות מתוך כוונה רעה, בזדון. על מנת שעבירה אכן תיחשב כעבירה חייב להיות בה מרכיב חשוב – מרכיב של כוונת תחילה.

עבירות רכוש פוגעות בזכויות הבסיסיות ביותר של האדם ולעיתים קרובות גם מהוות סכנה ממשית לחייו. לעיתים עבירות של רכוש מתבצעות תוך כדי שימוש בהפחדה, אלימות, מעשי תחבולה ומרמה. ניתן למצוא הבדל בסוגי עבירות הרכוש, כגון: פריצה, גניבה, אחזקת רכוש גנב וגרימת נזק לרכוש.

עבירות רכוש – העונש הצפוי.

• גניבה של רכוש מהמדינה על ידי עובד ציבור שערך רכוש זה הינו מעל אלף ₪ - מאסר של 7 שנים.
• גניבה של אדם פרטי מאדם פרטי – מאסר לשלוש שנים כשהנחה היא שהגנב איננו הואשם בעבר בעבירות אחרות דומות (אחרת תקופת המאסר עולה).
• גניבת רכוש מהמדינה על ידי המעסיק מהעובד שלו – מאסר של כ- 10 שנים.
•  גניבה של נכס של תאגיד על ידי בעל משרה באותו תאגיד – מאסר של 7 שנים.

החוק בישראל מבדיל בין פריצה למקום ללא שום כוונה לכך (כשבמקרה זה העונש יהיה 5 שנות מאסר) לבין מקרים בהם הייתה פריצה ולאחר הפריצה בוצע שוד או לחילופין גניבה ואז העונש מטפס ל- 7 שנות מאסר. המקרים החומרים ביותר שיש בעבירות הרכוש הם מקרים בהם נעשה שימוש בנשק קר או חם ושאדם מואשם בעבירה זו הוא צפוי לעונש כפול מעבירה דומה שנעשתה ללא נשק.

במידה ואדם מואשם באחת מהעבירות המוצגות לעיל, עליו לפנות אל עורך דין מומחה בתחום – עורך דין פלילי. עורך דין פלילי הינו בעל ידע עמוק בתחום והוא בקיא מספיק על מנת לדעת כיצד ניתן להציג את לקוחותיו בצורה הטובה ביותר למרות חומרת המעשה.