עבירות סמים

עבירות סמים הן הפרות של החוק במדינות שונות בהתאם לחוקים השונים שנכתבו באותן מדינות לגבי מדיניות כלפי סוגי הסמים השונים שקיימים והשימוש בהם.

בישראל יש חוק בשם "פקודת הסמים המסוכנים" וחוק זה אוסר לצרוך סמים, אוסר לסחור בסמים ואוסר להשתמש בסמים או להעניק לקטין סמים.

עבירות סמים – מצב הכללי של הנאשם.

מדוע מצבו הכללי של הנאשם משנה לבית המשפט במידה והוא עובר עבירות מסוג עבירות סמים? ובכן, מצבו הכללי של הנאשם משנה כי במידה והנאשם הוא אדם נורמטיבי ומדובר במעידה חד פעמית, הרי שסביר להניח שבית המשפט יסכים לשחררו ואו להקל בעונשו.

רמות חומרת הענישה בעבירות סמים.

האבחנה העיקרית שנעשית בעבירות מסוג עבירות סמים היא של כמות הסמים, היקף העבירה וכמובן גם על סוג השימוש שנעשה בהם (אם זה היה שימוש עצמי או סחר בסמים).
למרות שהחזקת סמים נחשבת כעבירה חמורה החוק הרבה יותר מחמיר על ענישה של אנשים שביצעו עבירות סמים למטרת מסחר.

לדוגמא, עונש על סחר בסמים יכול להגיע ל -20 שנה ואילו עבירות סמים לשימוש אישי יכולות, במקסימום, להגיע עד ל- 3 שנים. כאמור, קריטריון נוסף שעלול להשפיע רבות על חומרת העונש הוא גם העבר הפלילי של אותו נאשם ולכן בעת ההליך הפלילי עצמו חשוב מאוד שעורך הדין יוכיח שלמרות עבירת הסמים מדובר באדם נורמטיבי וזו הייתה מעידה חד פעמית.

ישנה חשיבות במקרים מתאימים אף לפנות לתביעה ואו ליועץ המשפטי לממשלה כדי להביא לסגירתו של התיק כך שלנאשם לא יהיה רישום פלילי.

בחירת עורך דין.

חשוב להבין – תחום הפלילים הוא תחום מאוד שונה מכל תחומי ההתמחות האחרים של עורכי הדין. עורך דין שעוסק פלילים עוסק בנושאים חשובים כמו למשל: הריגה, רצח, עבירות סמים, אונס וכולי.

בחירת עורך דין איכותי ובעל רמה מקצועית גבוהה יכול לעשות את ההבדל בין הרשעה לבין זיכוי במשפט. על מנת לבחור עורך דין מקצועי ובעל וותק חשוב לערוך סקר מסוג סקר שוק, לוודא את התמחותו של עורך הדין, כמה תיקים הוא זכה ובאילו תיקים הוא בדרך כלל מתעסק.